Co si počít, když se doma ucpe odpad

Začněte gumovým zvonem – tuto pomůcku za pár desítek korun byste měli mít doma po ruce. Dokáže vytvořit poměrně razantní podtlak, s nímž lze prorazit některé nánosy, zejména v blízkosti vyústění odpadu v umyvadle nebo v kuchyňském dřezu. Docela obyčejný gumový zvon vás pak ušetří spousty zbytečných starostí. Samozřejmě to není jediný prostředek, kterým lze eliminovat nánosy v odpadovém potrubí a armaturách.

instalatér při práci

Využijte hydroxid sodný – pokud nemáte svedený odpad do septiku nebo trativodem na zahradu, anebo obecně nechcete přispívat k ekologicky nešetrným způsobům čištění odpadů, můžete sáhnout po přírodních prostředcích, které obsahují speciální mikroorganismy, rozkládající odpadní nánosy uvnitř potrubí. Jistou možností, zejména tam, kde odpad putuje do kanalizace, a kde se chemikálie typu louhů rychle rozloží, můžete použít hydroxid sodný. Je to známý čisticí prostředek pro odpady v domácnosti, jehož modifikace se prodává na trhu s různými názvy, např. „Krtek Freddy“. Mikroorganismy anebo louh sodný jsou také vhodné prostředky pro preventivní čištění, to by se mělo provádět dle situace, zhruba jednou za jeden až dva měsíce.

páková vodovodní baterie

Používejte ochranné pomůcky – zejména při práci s louhy, ale i s čisticími mikroorganismy byste měli používat gumové rukavice, ochranné brýle, a někdy je namísto brýlí lepší přímo obličejový štít. Co se týče oděvů, při potřísnění louhem se mohou rozpadat, takže pracujte v montérkách nebo v oblečení, které vám nebude líto po jeho případném poškození vyhodit.

Volejte havarijní servis – pokud nezabere ani zvon, ani mikroorganismy, ani čistidla na bázi louhu, bude nutné odpad prorazit silnější metodou. Existují na to různé postupy a speciální pomůcky, které běžný smrtelník doma po ruce nemívá. Proto se v takovém případě neváhejte obrátit na instalatéry v Praze, kteří jsou vám k dispozici 24 hodin denně, každý den, i ve svátek.