Dobrovolnictví

Pokud nevíte, jak trávit svůj volný čas, určitě uvažujte nad dobrovolnictvím v některé z organizací ve vašem okolí. Jak si vybrat organizaci pro dobrovolnictví? S kým se spojit ohledně dobrovolnictví a jak si vybrat cílovou skupinu?
kavkazská charita
·         Výběr druhu dobrovolnictví
Než se pustíte do dobrovolnictví, je potřeba si určit, co vlastně chcete dělat. Můžete se zapojit v některé z organizací poskytující sociální služby, vést aktivity pro děti, nebo se třeba zapojit v okolí zkrášlováním komunity a veřejného prostranství. Než se do všeho vrhnete, sepište si nejprve na papír, čemu se chcete věnovat, co umíte a co můžete nabídnout. Je jisté, že v domově pro seniory uplatníte jiné zkušenosti než s dětmi školního věku.
·         Výběr organizace
Pokud jste si vybrali, čemu byste se chtěli věnovat, pak se zaměřte na organizace a zařízení ve vašem okolí, které by mohly využít dobrovolnické služby. Projít si můžete webové stránky organizací a škol v okolí, podívat se na fotografie jak to v dané organizaci vypadá a přečíst si čemu konkrétně se věnuje. Dle informací dostupných si rozhodněte, jaké organizaci byste chtěli nabídnout své služby a tu můžete oslovit.
·         Kontaktování organizace a nabídnutí dobrovolnictví
Organizace mají samozřejmě na internetových stránkách kontaktní údaje, na kterých se jim můžete ozvat. Napište jim přímo, že jste se rozhodli jim nabídnout dobrovolnictví, co jim chcete nabídnout a jak by to mohlo probíhat. Buďte konkrétní, nebojte se nabídnout i čas, kdy máte volno.
ruce dětí
·         České zákony a dobrovolnictví
Dobrovolnické programy mohou probíhat dvojím způsobem. První způsob je, že si organizace dělá dobrovolnictví sama a vše si sama organizuje. Pak si také vytváří sama i dobrovolnické smlouvy a často chybí pojištění dobrovolníků. Druhá varianta je, že organizaci dělá dobrovolnictví externí najatá organizace, zajišťující a zaštiťující dobrovolnické programy, která domlouvá jak nové dobrovolníky tak jim zajišťuje i smlouvy a pojištění. Zákon povoluje obě možnosti, druhá je však státem podporovaná.