Kompaktní zářivky nejsou zastaralé světelné zdroje

Proč se kompaktním zářivkám říká „úsporky“? Tento výraz je natolik zlidovělý, asi jako kapesník, který nemá rovněž nic společného s popisem předmětu, k němuž se vztahuje. Stejně jako kapesník, který byl již od konce 18. století nejčastějším obsahem kapes kalhot, saka a košil, tak i úspora elektrické energie byla tím důvodem, proč se lidé začali zajímat o inovace mezi osvětlovacími zdroji, a první kompaktní zářivky pojmenovali „úsporkami“.kompaktní zářivka s keramickým držákem.jpg
Do té doby u nás kralovaly žárovky s vláknem uvnitř vakuové baňky a prakticky neexistovala domácnost, kde by se večer co večer žárovky nerozsvěcely. A takřka nikdo se nepozastavoval nad tím, že spotřebují ohromné množství elektřiny, a že světelný efekt je vlastně odpadním produktem vznikajícího tepla, které přeměňuje tok elektrického proudu z více než 80 procent.
Vláknové žárovky jsou tedy z hlediska ekonomického velmi neefektivní a to bylo také důvodem, proč se někteří technicky vzdělaní lidé začali ohlížet po jiném řešení. V druhé polovině dvacátého století již byla známa účinnost nízkotlakých i vysokotlakých výbojek a vývojová pracoviště začala s konstrukcí miniaturních zářivkových trubic naplněných inertním plynem a luminiscenční vrstvou uvnitř skleněné válcové baňky. Výsledkem byly první kompaktní zářivky s indukčním předřadníkem a se závitem patice E27. Dnes jsou předřadníky elektronické a změny v konstrukci luminoforu a plynové náplně z nich vytvořily silného konkurenta LED žárovkám.

Jak je to s likvidací odpadu

Moderní kompaktní zářivky, ačkoliv jsou přijatelné z hlediska svých vlastností, a skutečně umožňují úspěšně konkurovat LED diodovým zdrojům, mají přece jen jednu stinnou stránku. Tou je obsah rtuti, která se nachází uvnitř skleněné baňky. Její koncentrace je velmi nízká a prakticky nemůže ohrozit naše zdraví, i přes různé na Internetu kolující hoaxy, ovšem problém nastává v okamžiku, kdy zářivka doslouží a musí se odložit do kontejneru s odpadem. Rtuť v jedné zářivce by pro životní prostředí neznamenala vůbec žádnou zátěž, ale jestliže se sejde na jedné skládce několik tisíc vyřazených kusů, obsah rtuti se sčítá a ta může způsobit vážné ohrožení tamní lokality.kompaktní zářivka s keramickým držákem.jpg
Neměli bychom brát tedy tento fakt na lehkou váhu a měli bychom ukládat vysloužilé kusy do speciálních kontejnerů pro nebezpečný odpad. Platí to samozřejmě i pro klasické lineární zářivky.