Pět zajímavostí z oblasti vědy a techniky

1.       Ve vědeckém institutu Drexelské university odhalili, že jeden druh mravenců žijící výhradně 60 miliónu let pod povrchem země. A který před 18 miliony let opustil své domovské prostředí a vydal se z podzemí na povrch. Se, po přesunu začala u tohoto druhu Formicidae vyvíjet větší mozková kapacita a také mu dorostly centra pro zpracovávání vizuálních podnětů.
 plastové lahve
2.       Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice intenzivně pracují na regenerování funkční srdeční svaloviny. Tento výzkum je úplně první na světě, který by mohl v budoucnu vést k výrobě lidských srdcí.
 
3.       Pro běžného civilistu není zrovna nutkavou potřebou touha skrývat předměty před radarovým zářením. Pro inovátory ve vojenské oblasti je ovšem roztažitelný materiál jménem Metaskin vyvinutý na Iowa State Univesity bedlivě sledovaným projektem. Tato syntetická kůže mění elektromagnetické vlny elektrickými kroužky vyplněnými tekutým kovem. Kroužky pohlcují vysílané radarové vlny. Na základě pokusů by mělo být pro stávající radary nemožné detekovat předměty pokryté tímto flexibilním materiálem.
 
4.       V průběhu sedmdesáti let existence PET plastů se evolučně vyvinula bakterie, které se jimi dokáže uživit. Tento drobný organismus, který se na plasty přichytává úponkovými vlákny a za použití dvou enzymů je rozkládá na základní složky, neškodné pro životní prostředí objevili japonští vědci. A momentálně intenzivně zkoumají jak zrychlit tento proces rozkladu. V současnosti bakteriím totiž trvá 6 týdnů strávit kousek o velikosti nehtu. 
 velký mravenec
5.       Vědečtí pracovnici vymysleli jak transplantovat pacientovi ledvinu od jakéhokoli dárce. Při současné metodě musí mít dárce s pacientem stejnou krevní skupinu a správnou kombinaci šesti antigenů. A takový to dárce je ze sta tisíc lidí jen jeden. Jen v USA při čekání na správného dárce umírá kolem čtyř a půl tisíce lidí.  Pomocí metody desenzitizace se regenerují antigeny nové, u kterých je šance odpuzení nového orgánu snížena.