Elektrická koloběžka neboli moderní dopravní prostředek

Elektrická koloběžka či elektrokoloběžka je velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Zaznamenává intenzivní nárůst v rámci uživatelů a příznivců. Zajisté nemalý podíl na tom má, že se jedná zejména o zcela ekologický dopravní prostředek. Pozitivní stránkou je naprostá flexibilita v rámci dopravy do zaměstnání, do školy apod. Pro jízdu na elektrokoloběžce není třeba vlastnit řidičský průkaz. Pro uživatele platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Vždy však mějte rovněž na hlavě helmu!
 red koloběžka
Elektrokoloběžky, jak už z názvu vyplývá, jsou poháněny elektromotorem. Podobný způsob ovládání jako u motocyklu. Chce to však též lidskou iniciativu a pomoc v rámci rozjezdu a odrazení se nohou. Poté už vše má ve své kompetenci elektromotor. Lze samozřejmě koloběžku používat i bez elektromotoru, v tomto případě pak bude samotná jízda složitější a obtížnější díky odporu elektromotoru.
 
Pohony u elektrické koloběžky
 

  1. Elektrický pohon klasický – přesun síly na kolo je přes ozubená kola a řetěz. Výhodou je především nižší pořizovací cena. Avšak mezi záporné stránky náleží vyšší spotřeba energie, stejně tak vyšší hlučnost. Jedná se zároveň i o typ motoru s vyšší poruchovostí.

 

  1. Elektrický pohon neboli bezdotykový motor – princip spočívá ve střídání proudů ovlivňující kolo, kde jsou umístěny magnety. Mezi prioritu tohoto motoru patří zcela tichý chod, nižší spotřeba i delší dojezd. Jedná se o bezproblémový pohon. Nevýhodou bývá vyšší pořizovací cena.

ukazatelé na motorce

Konstrukce elektrické koloběžky
 

  1. Pevná – převážně se nachází u velkých koloběžek mající robustní konstrukci, jejich vzhled je spíše podobající se motorkám. Tyto elektrokoloběžky jsou vyrobeny již za pomoci kombinace motorizace, baterie i ovládací jednotky. Zde je neustálý vývoj a na trh přichází v inovativní podobě.

 

  1. Skládací – ideální v rámci manipulace, skladnosti i ohledně přepravy. Některé typy mají skládací jen řidítka, u jiných druhů je možno složit více částí elektrokoloběžky.