Jakou výbavičku pořídit před narozením Vašeho miminka?

Je těžké odolat všem těm nádherným věcičkám, hračkám a potřebám pro miminko, které jsou dostupné na trhu. Záhy můžete mít pocit, že Vaše miminko bude potřebovat vše, co Vám padne do oka. Je pravda, že výbavička pro miminko není úplně levná záležitost a tak si pojďme říci, které věci budou potřeba, abyste hned ze začátku neměli hluboko do kapsy. Věci jako kočárek a jeho vybavení, autosedačka jsou však samozřejmostí. V tomto článku naleznete nejdůležitější věci, které budou potřeba ihned po narození děťátka, zbytek dokupujte podle potřeb Vašeho dítěte.

Věci potřebné ke spánku, odpočinku

První, nejdůležitější věcí je samozřejmě postýlka. Postýlku vybírejte bezpečnou, opatřenou zábranami ze všech stran, se snižovacím roštem (bude se postupně snižovat, jak děťátko poroste a bude se v postýlce stavět). Dalším bodem je kvalitní matrace, nejlépe z vrstev kokos a pěna. Tato matrace zajistí kvalitní a pevnou oporu tělíčka Vašemu miminku, pro správný a zdravý spánek. K přikrytí miminka volte spíše lehké přikrývky s antialergickou výplní. Polštář miminku nedávejte. Dále alespoň 2 povlečení a 2 prostěradla na výměnu, kdyby miminko lůžkoviny znečistilo. Miminkům se nejlépe spinká v zavinovačce, tu není na škodu koupit. Jsou zvyklé z dělohy spinkat v malém prostoru a tak jim zavinovačka poskytuje podobné prostředí, ve kterém teď delší dobu byli každý den. Podle potřeb svého dítěte uvidíte, zda bude potřeba dokoupit ještě hnízdečko, kojící polštář, lehátko, hrací deku, chůvičky a monitor dechu. Monitor dechu, který se umisťuje pod matraci, do postýlky se často dá zapůjčit v porodnici, ve které jste rodila za rozumný poplatek. Máte tak jistotu, že jste obdržela monitor dechu s tím nejlepším servisem.

očekávání v lásce
Věci potřebné k přebalování

Zde bude potřeba koupit přebalovací pult, který je nejpraktičtější, když potřebujete miminko přebalit. Přebalovací pult je opatřen přebalovací podložkou s vyvýšenými okraji, takže je pro miminko rozhodně bezpečnější než ho přebalovat na rovné podložce s rizikem pádu miminka. Dále budete potřebovat jednorázové přebalovací podložky, které Vám zajistí, že přebalovaný pult neznečistí miminko svou močí nebo stolicí. Pokud se rozhodnete své miminko přebalovat do látkových plen, nakupte si zásobu látkových plen s vysokou gramáží. Ideální množství bude okolo 100 a více kusů. K nim můžete potřebovat i látkové kalhotky, do kterých se látkové pleny vkládají. I když se rozhodnete pro jednorázové pleny, určitě si pořiďte alespoň 15 látkových plen, budete je potřebovat na podkládání miminka, utírání, stínění v kočárku před sluncem, atd. Jednorázových plen si nakupte alespoň 3 balení nejmenší velikosti, která je 3-6 kilogramů. Miminko po každém přebalení omyjte buď mokrými ubrousky, které jsou šetrné ke kůži novorozenců, nejlépe bez parfemace nebo navlhčenou látkovou plenou v plenkové oblasti. Poté jej bude potřeba vysušit suchým, čistým ubrouskem a namažte jeho plenkovou oblast mastí proti opruzeninám.

Oblečení

Oblečení pro donošené novorozence se většinou kupuje ve velikosti 56. Samozřejmě jsou i menší velikosti jako například 50, některé značky své oblečení označují slovem „newborn“, což znamená novorozenec. Kolik kusů oblečení koupíte je zcela na Vás, jen nezapomeňte nic nepřehánět, jelikož miminko strašně rychle roste a pokud toho nakoupíte moc, miminko to ani nestihne unosit. Nejpoužívanější oblečky jsou ty s knoflíčky vepředu, protože se miminku prakticky oblékají. Každý se bojí na tak malé miminko sáhnout, přetáhnout mu oblečení přes hlavičku, proto si nechte složitější kusy oblečení na pozdější období. Výčet oblečení, které budete potřebovat: látkovou čepičku, bodýčka, overálky, mikinky, kombinézky, ponožky, tepláčky, kalhoty, fusak, rukavičky, teplá čepička. Samozřejmě přihlédněte na roční období, ve kterém se dítě narodilo a nekupujte všechno hned (např.: pokud se dítě narodilo v letních měsících, nekupujte kombinézu dopředu).

Potřeby ke koupání

Nezbytná bude samozřejmě vanička, k mytí žínka a hřebínek na pročesání jemných, miminkovských vlásků. Pro Vaši jistotu bude lepší koupit lehátko do vaničky, děťátko bude mít spolehlivou oporu a vy prázdné ruce na koupel. Samozřejmě ho nespouštějte z očí! Miminko nepotřebuje žádné mycí gely, ale pokud jste se pro ně rozhodla, používejte ty nejšetrnější k jeho křehké pokožce. Pro osušení bude potřeba ručníků a osušek. Miminko je vhodné promazávat po každé koupeli dětským olejíčkem.

výbavička pro holčičku
Vybavení lékárničky.

Lékárnička bude zatím zařízena stroze, ale nejdůležitější je v ní mít teploměr např.: s ohebnou špičkou, vazelínu pro jeho zavedení, rektální rourku a nahřívací polštářky nejlépe s pecičkami z třešní pro lepší úlevě při nadýmání bříška, nůžky se zakulaceným hrotem, odsávačka na hleny (její typ konzultujte s lékárníkem) a nějaké čípky na snižování teploty. Všechny dále potřebné léky a potřeby k ošetření novorozence, Vám sdělí lékař, který vás bude propouštět z porodnice.
V neposlední řadě Vám gratulujeme k početí nového života a přejeme Vám a Vašemu dítěti, mnoho zdraví a štěstí do života. Užívejte si chvíle těhotenství, mateřství a vašeho maličkého drobečka, který Vám rychle poroste před očima.