Jak se vyhnout podvodníkům na internetu

Už je v lidské povaze, že ne všichni jsou upřímní a čestní. Některým jde jen o to vydělat co nejvíce peněz s co nejmenšími náklady, třebas i na úkor jiných lidí. Pro takové se stal internet rájem, neboť díky takřka anonymitě mohou získávat peníze od ostatních. Jak ale takové podvodníky rozeznáme?
 záplava e-mailů
Častým typem podvodů jsou ty, které jsou založeny na lidském soucitu. Běžné jsou především na sociálních sítích. Rysem je, že hodně hrají na emoce. Jsou to například příspěvky na (neexistující) nemocné, nebo na vybavení pro potřebné. Ano, jsou lidé, kteří se skutečně dostali do tíživé situace a mohou touto cestou shánět peníze. Taková pravděpodobnost je však malá. Pokud si nejste jisti, zda je sbírka skutečná, dobrým znakem je, pokud má transparentní účet, a pokud dané sdružení dělalo sbírky pro potřebné už v minulosti a může tedy ukázat skutečné osoby, kterým již pomohli.
 
Pokud na internetu sháníte například řemeslníka nebo firmu na nějakou práci, je dobré přečíst si jejich reference a recenze. Opět je dobré, pokud se jedná o zavedenou společnost, která se může prokázat výsledky svých předchozích prací a spokojenými zákazníky. Mějte však na paměti, že ani ta nejlepší firma, ten nejšikovnější řemeslník se nezavděčí všem. Bylo by tedy hloupé očekávat pouze pozitivní recenze.
 
Co se recenzí týče, tak je nutné mít na paměti také to, že si je často firmy platí. Jedná se tedy o formu propagace a o umělé zlepšování „image“ firmy. Přesto pokud je značná část pozitivní, není třeba se tolik obávat.
 
Podvody na sebe ale berou i jinou podobu. Známý je například falešný prodej štěňat ze zahraničí. Funguje to tak, že kontaktujete přes inzerát chovatele, žijícího v cizině, který nabízí za velmi výhodnou cenu štěňata mnohdy vzácného plemene. Pravidlem je, že komunikujete přes e-mail (zahraniční hovory jsou přeci jen drahé), chovatel posílá fotky toho vašeho štěňátka a nakonec vás poprosí o zálohu, aby mohl zaplatit všechny poplatky nezbytné pro převoz zvířete, které zpravidla bude posílat letadlem.
 internet lidi spojuje
Vy zálohu pošlete, případně zaplatíte celou částku předem (aby vám štěňátko nikdo nevyfoukl), a chovatel je na cestě na letiště, aby pejska poslal. Ale ouha. Přijde vám mail, že na letišti bylo štěně zadrženo a je potřeba doplatit ještě další poplatky, jinak ho nevydají nejen vám, ale ani zpátky chovateli. Zaplatíte poplatek, ale přijde e-mail, že se vynořily další problémy. A vy platíte a platíte, ale pejsek nikde.
 
Do podobné kategorie patří i většina věštců a kartářů. I ti po vás chtějí stále víc a víc peněz, pokud vám mají říct vaši budoucnost.
 
O podvodnících na seznamkách ani nemá cenu se příliš rozepisovat. I zde je na místě opatrnost, a to ještě větší než jindy, neboť můžete snadno přijít nejen o peníze.
 
Základním pravidlem tedy je: buďte opatrní a příliš nevěřte všemu, co se na internetu dočtete. Samozřejmě s výjimkou tohoto článku.