Kde je problém, je obvykle i řešení

Lidé si v bance žádají o hypotéku z různých důvodů. Chtějí si pořídit vlastní bydlení, rozhodli se refinancovat nevýhodné půjčky, nebo by rádi vyplatili sourozence z dědictví. Ať už je však důvod ten, či onen, získat v bance hypotéku se někdy může zdát nemožné.

Proč vám banka hypotéku odmítla poskytnout?

Důvodů může být hned několik, a mnohdy se jedná o maličkosti, nebo nejasnosti.

páka o peníze

  • Nízké prokazatelné příjmy jsou jedním z hlavních důvodů, proč se k vám banka při vaší žádosti obrátí zády. Banka je totiž vázána předpisy, které posuzují pouze ty příjmy, na které máte ověřitelnou smlouvu. To, že si vyděláváte bokem na dohodu, a třeba i dost peněz, banku zkrátka nezajímá. Stejně tak jsou přísně posuzovány jakékoliv příjmy, a tak tedy nemusíte získat hypotéku jen proto, že nevyděláváte dost, ačkoliv vy byste s onou částkou klidně zvládali splácet.
  • Nedostatečná doba zaměstnání je také důvodem. Banky chce mít jistotu, že vaše příjmy jsou trvalého rázu, a jste-li tedy novým zaměstnancem, třeba ve zkušební době, nebo na dobu určitou, banka to může považovat za problém.
  • Nezapomínejme ani na záznamy v registru. Třeba jste se jednou opozdili se splátkou, nebo jste se na účtu dostali do mínusu, ačkoliv jste to rychle dorovnali. To všechno se objeví jako záznam v registru, a pro banku to znamená červenou.

Kde ale vzít hypotéku, když ji banka neposkytne?

Další možností pro ty, komu banka nevyhověla při žádosti o poskytnutí úvěru, je nebankovní hypotéka. Tu poskytují ověřené nebankovní společnosti, které mají povolení k poskytování úvěrů, a obvykle nabízejí úvěry v podobě americké hypotéky.

mince a bankovky

Co je to americká hypotéka?

Jedná se o bezúčelovou hypotéku, tedy takovou, při které nemusíte dokládat účel, na který si peníze půjčujete. Lze ji tedy použít k refinancování, konsolidaci, vyplacení se z exekuce, ale také ke koupi pozemku, nebo nemovitosti, vyplacení podílu dědictví, nebo třeba k jiným účelům. Nebankovní společnosti ji pak poskytují jako podnikatelskou, nebo spotřebitelskou. Ačkoliv má podnikatelská lepší podmínky, i spotřebitelskou hypotéku lze u nebankovní společnosti získat snáze než v bance, a to mnohdy za podmínek, které jsou pro splácení podobné těm bankovním.