Jak vytvořit silné heslo

Internetoví hackeři udělají vše pro to, aby se vám dostali do bankovního účtu, či do profilů, jenž máte rozesety po internetu. Získat přístup do přihlášení pro ně není nic těžkého, ale jak jim ztížit, či znemožnit tento úkol? Klíčem je mít silné heslo.

 formulář s uživatelským jménem a heslem

Různé webové stránky, na které se registrujete mají svá vlastní pravidla pro vytvoření hesla. Některé registrační formuláře vyžadují minimálně jedno velké písmeno, číslici nebo speciální znak. Jiné zase zakazují použití speciálních znaků, či mají striktně naprogramováno, že heslo musí splňovat x množství znaků. Podstata silného hesla je však stejná. Jak by mělo vypadat?

 

Velikost je všechno

S výjimkou čtyřmístných PIN kódů, heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků. V tomto údaji by se mělo objevit minimálně jedno velké písmeno. V případě, že se rozhodnete pro více velkých písmen, není špatný nápad je mít na přeskáčku (př.: „ToToJEpriKLADhESLa“).

 otisk prstu na klávesnici

Písmeny to nekončí

Jak již bylo řečeno, v případě, že to registrační formulář dovoluje, využijte možnost uplatnění minimálně jednoho speciálního znaku (#, &, !, ?, apod.). Standardem dobrého zabezpečení je také číslo. Připište k písmenům libovolné číslo. Důrazně však doporučuji, aby číslo nenahrazovalo určitý znak, který se jemu podobná (př.: číslo 3 za písmeno „e“ – „velkeheslo“ = „v3lk3h3slo“).

 

Uživatelské jméno v zabezpečení?

Vyhněte se možnosti zkopírování vašeho jména a jeho aplikaci do pole s heslem. Jedná se o jeden z nejlehčích a nejpoužívanějších případů pro neautorizované přístupy do účtu.

 

Žádná spojitost

Vaše unikátní heslo, co vytvoříte by nemělo mít žádný vztah s vaši osobou. Vyvarujte se proto užití přístupového hesla, jehož obsahem je třeba název oblíbeného jídla, pití, jméno muže či ženy nebo dokonce rodné číslo v kombinaci s vaším jménem. Rovněž nepoužívejte  hesla, co lze snadno najít ve slovníku („laska“, „zluta“, „pocitac“,..).

 

Ušetří to čas, ale ne stres

Jste typ člověka, který si rád ušetří čas při běžných úkonech? V případě vymýšlení hesla si raději dejte záležet a věnujte této činnosti delší dobu. Nejčastějšími vzory rychle zaznamenaných hesel jsou: „qwertz“, „password123“, abcdef,..

Uznejte sami, těmito typy údajů oplývá jednoduchost, ne však pevná ochrana.

 

Co takhle odlišný jazyk?

U nás jsou nejvyužívanější hesla zadávána v českém nebo anglickém jazyce. Protože je angličtina nejrozšířenější jazyk po celém světě, je tím pádem snadné určit, v jaké řeči heslo pravděpodobně bude. Pro lepší spaní zkuste vymyslet takové heslo, co nebude psané ani v jedné řeči. Ovládáte-li třeba válečnický jazyk Klingonů – ze světa Star Treku, využijte Klingoštinu.

 

Pár tipů na závěr

Snažte se nepoužívat stejné heslo na více účtů. Sice v tom budete mít nepořádek, ale je tím snadnější ze sebe nevědomky udělat terč.

Vaše heslo byste si měli zapamatovat, a hlavně jej nikam nepsat (případně do důvěryhodného správce hesel, který je umí zašifrovat).

A když nebudete vědět –  využijte možnosti nějakého generátoru hesel.