Osvětlení zahrady

Především si musíte rozmyslet, zda chcete pro svou zahradu osvětlení funkční, nebo jen dekorativní. Je v tom obrovský rozdíl. Na funkční osvětlení, rozuměj na osvětlení, při kterém lze vykonávat různé činnosti, jako drobné práce nebo čtení, budete potřebovat daleko silnější zdroje světla, než když chcete pouze dekorativní osvětlení.
osvětlení na zahradě
Pro funkční osvětlení umisťujeme zdroj světla do výše. Můžeme použít zeď domu, či konstrukci pergoly. Osvětlení, které má umožnit nějakou intelektuální či manuální činnost musí přicházet shora. Musí být také dostatečně intenzivní. Při osvětlování venkovních prostor je nutné brát v úvahu, že na rozdíl od interiérů, má světlo daleko menší možnosti se od něčeho odrážet. Proto se bude znatelně více rozptylovat a slábnout v souvislosti se vzdáleností od zdroje osvětlení. Proto je nutné instalovat silnější zdroje než v interiéru.
Na rozdíl od interiéru nemusíme prosvětlovat celou plochu zahrady. Za tmy určitě nebudeme pracovat na více místech. V pergole, nebo na terase, nebo na lavičce u domu. Jinde nepotřebuje tak silné osvětlení, Nakonec by to ani nevypadalo dobře.
Pokud se týká dekorativního osvětlení zahrady, případně částí zahrady, vystačíme si s jednoduchým osvětlením s malou intenzitou. Velice dobrým řešením jsou akumulátorové světla nebo lucerny, jejichž akumulátory přes den nabíjí solární energie. Přes večer a noc tato energie postačuje pro zvýraznění požadovaných míst na zahradě.
lucerny na větvi
Solárních lampiček je na trhu obrovská nabídka. Jsou různých uzpůsobení. Některé vypadají jako louče a stačí je jednoduše zapíchnout do země. O nic více se nemusíte starat. Stačí zapnout vypínač a čekat až se setmí a sepne se senzor, který rožne žárovičky (většinou LED technologie).
Dalšími typy zahradního osvětlení mohou být různé lampiony. Ty se vyrábějí jednotlivě, tak v různých sestavách a řetězcích. Toto osvětlení je vhodné hlavně pro dekoraci kolem pergol, kde je žádoucí nějaký světelný efekt, ale není nutná vysoká intenzita světla.
Výběr je tedy veliký. Je dobré se ale řídit jednou starou pravdou. A to, že z levných věcí je velice malý užitek. Nekupujte proto ty nejlevnější výrobky. Jejich světlo má mizivou intenzitu a navíc velice rychle přestanou fungovat.