Když se řekne wellness, nejsou to jen koupele a lázně

Zdravá životospráva a ideální hmotnost

Kdo z vás si může stoupnout na váhu a říci: „V pohodě, mám ideální váhu, není co řešit.“? Něco takového ve Spojených státech může prohlásit jen každý pátý Američan. Katastrofa. Kam směřují fast foody, slazené kofeinové nápoje, konzervy a polotovary, vidíme na vlastní oči, resp. cítíme na vlastní kůži. Přirozený je návrat k původním hodnotám, k celozrnným obilovinám namísto vymleté bílé mouky, k melase a hnědému cukru namísto rafinací zbaveného živin bílého cukru. Raději kvalitní bílý jogurt, vlašské ořechy, fazole, červenou čočku, jáhly, pohanku, celozrnný chléb, bílé rybí maso, za strudena lisované rostlinné oleje, jednoduché přípravy pokrmů, namísto smažených koblih, hamburgerů, hranolek, vepřových řízků, cukrovinek – dortů, oplatek, bonbónů. K takovému poznání a hlavně změně stravy musí ovšem člověk dospět.
jóga na molu

Koupele, masáž, hlazení, doteky, něha, láska, sex

To všechno jsou atributy, kterých bychom si měli považovat a především praktikovat pravidelně. Bez lásky nelze žít, to se zpívá i v mnoha písních, a k lásce patří objímání, doteky, mazlení, které přechází v hnětení pokožky, různé techniky masáží. Partnerské vztahy pak vrcholí uvolněním sexuální energie, která je člověku přirozená, přesto je stále ve společnosti neúměrně tabuizována a zesměšňována.
slunce za ženou

Redukce stresu

Současná civilizace využívá moderních technologií, o jakých se lidem v 19. století, na počátku průmyslové revoluce, ani nesnilo. Přesto nás přetechnizovaný svět nutí sahat za hranice vlastních rezerv. Proč? Způsobuje to stres, neboť většina lidí není duchovně zralých techniku používat účelně, pro blaho všech. A tak jsme často svědky různých válečných konfliktů, přepadení, loupeží, zločinů, špehování, šmírování, zasahování do soukromí atd. To vše působí na tzv. kolektivní vědomí, ovlivňuje to život všech lidí na planetě Zemi, a způsobuje to enormní nárůst stresu. A bohužel, čím vyšší technická úroveň, tím více možností i pro kriminální živly.

Kontrola vlastních myšlenek

Původní idea slova wellness se opírá o poznání, že kvalita a prodloužení života jsou přímo úměrné více faktorům. Kromě výživy a dostatečného pohybu je základním kritériem k úspěchu duchovní vědomí. Ano, naše vlastní myšlenky určují, jak dlouho budeme žít. Zní to sice tak trochu jako ironie, ale každá myšlenka tvoří. Jak se budeme chovat, co upřednostníme za prioritní, co naopak v duchu odsoudíme, nebo zavrhneme. Abychom to dokázali, měli bychom upřednostnit myšlenky pozitivní, láskyplné, konstruktivní, účelové a významné. Rozhodovací proces, co je správné, a co není, máme každý uvnitř, ve svém srdci, říká se tomu intuice, a podstatné je, abychom jí naslouchali. Někteří lidé to dovedou poměrně dobře, s jinými lidmi namísto intuice cloumá sled negativních myšlenek, jakýchsi bloků, které s intuicí nemají nic společného. Platí zde přímá úměra, čím lépe budeme uplatňovat vlastní intuici – myšlenky, čím více se budeme řídit vlastním pocitem sounáležitosti, porozumění, tolerance, úcty, pokory, skromnosti, tím déle budeme žít.